Permbajtja

Udhetim ne media

Televizionet
Radiot
Shtypi i shkruar
Sateliti
Downloads
Albforumi
Media POLL


ALBMEDIA, revista e munguar!

miss_a.gif (16867 bytes)

MISS ALBANIA NE VITE...

Kur Shqiperia kaperceu kufirin e komunizmit, ne prag te viteve 90, femra Shqiptare ndodhej nen diktatin e nje emancipimi ushtarak. Per shume vite nen nje sistem totalitar, ajo kishte qene ushtare, punetore, kooperativiste... por per fat te keq shume pak femer. Kur kapitullmi i nje sistemi kerkonte ndryshimin ideologjik, Shqiperia konkuroi Missin e saj te pare.

Miss Albania kesisoj nisi rrugen e saj si simotrat ne Europe, dhe duket se e gjeti shume shpejt. Ne vitin 1991 Valbona Selimllari do te ishte Missi i pare shqiptar.

miss011.gif (12349 bytes)

Valbona Selimllari, Miss Albania 1991

Por Historia e te bukures solli njekohesisht dhe nje vizion tjeter te spektaklit shqiptar. i cili i konceptuar jashte skematikes me te cilen ishin mesuar shqiptaretkonturoi nje lloj tjeter spektakli. Missi i pare shqiptar do t'i dhuronte kuroren Miss Sidorela Koles Me pas kjo kurore do te kalonte tek Miss Monika Zguro dhe Miss Hygerta Sako.

miss02.gif (12919 bytes)miss03.gif (13972 bytes)miss04.gif (13355 bytes)

Sidorela Kola, Miss Albania 1993, Monika Zguro, Miss Albania 1995, Hygerta Sako, Miss Albania 1996

Nuk mund te anashkalohet ne kete histori te Missit Shqiptar, organizimi i ketij evenimenti ne vitin 1999, gjate krizes kosovare. Edhe atehere shume njerez nuk e kishin menduar se mund te zhvillohej nje konkurs bukurie, te cilin e fitoi Venera Mustafa nga Kosova, bukuroshja qe vinte nga lufta dhe qe mbante me vete nje bukuri tjeter. Miss Venera do t'ia kalonte kuroren nje tjeter te bukure nje vit me pas, Miss Gentiana Ramadanit.

miss05.gif (14003 bytes)miss06.gif (13636 bytes)

Venera Mustava, Miss Albania 1999, Gentiana Ramadani, Miss Albania 2000

Viti 2001 Solli nje te re ne Spektaklin tashme te njohur per shqiptaret. Nje Mister i pare do te kurorezohej si Mbret i fisnikerise shqiptare. Do te ishte Olti Xhezo ai qe do te mbante spektrin ndersa kurora do i takonte Miss Anisa Kospirit. Me pas Kurora dhe spektri do te shkonin tek Miss Denisa Kola dhe Mister Gerald Shahu... Kane kaluar 13 vjet nga ky spektakel qe i dha nje fryme tjeter realitetit shqiptar, shume konkurse nderkombetare si miss Europa, Miss Bota apo Miss Universi presin cdo vit bukurine shqiptare. Sivjet eshte Miss Agnesa Vuthaj dhe Mister Denis Grashi, cifti qe mban lart flamurin e shqiperise ne boten e se bukures.

miss07.gif (14353 bytes)miss08.gif (13993 bytes)miss09.gif (14021 bytes)

Anisa Kospiri dhe Olti Xhezo, Miss & Mister Albania 2001, Denisa Kola dhe Gerald Shahu, Miss & Mister Albania 2002, Agnesa Vuthaj dhe Denis Grashi, Miss & Mister Albania 2003

MISS ALBANIA NE VITE...

 

<<< home.gif (1330 bytes) >>>
rtsh.gif (11204 bytes)

 

tva.gif (11370 bytes)

 

tvklan.gif (8612 bytes)

 

Spektakli Miss Albania ne 7 edicionet e tij te para eshte transmetuar nga RTSH, edicioni i 8 nga TVA dhe edicioni i fundit nga TV KLAN

  

About ALBMEDIA Copyright 2004 by S6T6N6. All rights reserved.